Slováci si rekordne požičiavajú. Každé druhé euro od Slovenskej sporiteľne

23. jún 2015

Slovenský trh so spotrebnými úvermi prežíva rekordné obdobie. Za prvé štyri mesiace tohto roka si požičali Slováci 766 miliónov eur. To je takmer o štvrtinu viac ako pred rokom. Lídrom na trhu so spotrebnými úvermi je Slovenská sporiteľňa. V apríli tohto roka si takmer každé druhé euro požičali Slováci práve v najväčšej slovenskej banke. Jej trhový podiel poskytnutých spotrebných úveroch bol v tomto mesiaci 47 percent.

Posledné dva roky ukazujú, že sezónou „spotrebákov“ už nie je predvianočné obdobie, ale chuť požičiavať si majú ľudia počas celého roka. Hlavnými dôvodmi veľkého záujmu o spotrebné úvery sú snaha upratať si v drahých úveroch či nákupoch na splátky alebo rekonštruovať svoje bývanie. Vďaka tomu si berú Slováci v tomto roku rekordné objemy spotrebných úverov. Za prvé štyri mesiace roku 2015 si požičali vo všetkých bankách 766 miliónov eur, čo je medziročne o takmer 22 percent viac. Ešte markantnejšie je porovnanie s rokom 2012, kde môžeme vidieť dvojnásobný nárast objemu poskytnutých spotrebných úverov. „To, že si ľudia vyberajú na financovanie Slovenskú sporiteľňu je potvrdením toho, že u nás nájdu nielen férové podmienky, ale aj kvalitné poradenstvo spojené s požičaním peňazí,“ vraví Igor Lehoťan, vedúci oddelenia retailových úverov Slovenskej sporiteľne.

Drahé úvery a vysoké splátky trápia veľa Slovákov. Ak si ich dnes prenesú do Slovenskej sporiteľne, okrem nižšej splátky získajú aj odmenu. Za každých 1 000 eur im vyplatí banka 10 eur. Pri Spotrebnom úvere na Čokoľvek vo výške 30 tisíc eur sa tak celková odmena môže vyšplhať až na 300 eur.

Častým dôvodom na úver je aj zlepšenie si vlastného bývania. Rekonštrukcia nie je ľahká a lacná záležitosť, ráta sa na tisíce eur a pôvodný rozpočet nemusí v konečnom dôsledku stačiť. Vraví sa, že sumu, ktorú si na „prerábku“ plánujete, treba pre istotu navýšiť aspoň o 20 percent. S rezervou sa nemusíte rozhodovať pod tlakom a počítať každé euro. Peniaze, ktoré neminiete, môžete Slovenskej sporiteľni jednoducho vrátiť bez poplatku. Okrem toho môžu záujemcovia o úver na rekonštrukciu vyhrať 3 000 eur. Viac info na www.slsprekonstrukcia.sk.