Ako sa vyhnúť míňaniu peňazí za zbytočnosti a ušetriť?

2. február 2018

Všetci veľmi dobre vieme, že najväčšími "žrútmi" peňazí bývajú výdavky za bývanie či stravu. Častokrát však vyhadzujem peniaze za zbytočnosti, ktoré nepotrebujeme, alebo sme vôbec nechceli a tak sa nám nedarí nasporiť nič... Pritom sa stačí vyhnúť pár zlozvykom a suma úspor sa môže rýchlo znásobiť.

1. Zľavy zľavy zľavy...

Každý z nás určite zažil zľavový ošiaľ. Niekoľkokrát do roka sa na nás rútia obrovské výpredaje a my chceme byť pri tom. Veď to rádio stálo pôvodne 70€ a teraz je len za 40€. Musím ho kúpiť, veď ušetrím! To určite... z obchodov zrazu odchádzate s desiatimi taškami a nulou na účte. Síce ste ušetrili na rádiu, ale do domácnosti vám pribudol stan (ktorý nikdy nevyužijete, ale bol v zľave, tak ste ho tam nemohli nechať), 5 svetrov (je však leto, takže ich asi nevynosíte) a 6 baleniami telového mlieka (lebo veď 5+1 zadarmo...).

Než sa dostaneme do podobnej situácie opäť, mali by sme sa dobre zamyslieť nad tým, či danú vec potrebujeme... dobré zamyslieť... a potom ešte raz.... a hlavne si overiť, či cena pred zľavou bola naozaj vyššia (najlepšie si je danú vec nájsť v iných obchodoch na internete).

Naša rada ale znie... Ak vidíte všade prítomné nápisy lákajúce na zľavy... Bežte preč!

2. Značka vs. kvalita

Značka nerovná sa vždy kvalita, a naopak. Určite sa neoplatí kupovať nekvalitnú vec, len kvôli tomu že je lacná (ľahko sa môže stať, že o mesiac budete platiť za jej opravu a ďalší mesiac kupovať novú ). Pred kúpou je určite dobré prejsť si recenzie, či nechať si poradiť od známych a vybrať si tak kvalitný výrobok, ktorý vydrží, zároveň nezruinuje vašu peňaženku a ešte to nemusí byť ani značka zvučného mena.

3. Telefonujeme, mailujeme, chatujeme celý deň, všade, v jednom kuse...

Žijeme v modernej dobe, kedy to bez mobilu či tabletu už hádam ani nejde. Aj toto sú ale veci, ktoré nám zbytočne odčerpávajú z rozpočtu. I keď ceny za hovory, či dáta sú relatívne nízke, ak si uvedomíme, že každý deň telefonujeme s niekoľkými kamarátkami o absolútne nepodstatných veciach a v jednom kuse sledujeme akúkoľvek aktivitu na sociálnych sieťach, tak náš mesačný účet za telefón sa môže vyšplhať aj na pár desiat eur, ktoré sme mohli inak hodiť do prasiatka.

4. Zbytočné poplatky

Upomienky... určite ste sa s tým už stretli. V každodennom zhone ste zabudli zaplatiť účet za telefón, splátku za kreditnú kartu či úver a bola vám naúčtovaná pokuta. Výška upomienky môže byť aj niekoľko eur a keď sa vám ich podarí zozbierať hneď niekoľko, môže to znamenať úbytok z vášho rozpočtu aj niekoľko desiatok eur. Je preto vždy dobré mať nastavené trvalé platobné príkazy v banke a vyhnúť sa platbe šekom alebo každomesačnému zadávaniu platieb.

Možností ako ušetriť je mnoho, stačí, keď si počas stanoveného obdobia budete sledovať svoje výdavky a zistíte, na čo míňate najviac a či sú výdavky naozaj nevyhnutné. Niektoré položky sa prirodzene nedajú znížiť, či odstrániť, ale miesto na kompromis sa určite nájde.

Zdroj: www.cetelem.sk