Slovenské hypotéky sú prvýkrát v histórii lacnejšie ako v eurozóne

5. máj 2016

Po prvýkrát v histórií majú Slováci lacnejšie úvery na bývanie ako je priemer eurozóny. Výška celkových nákladov na hypotéku, teda ročná percentuálna miera nákladov (RPMN), dosiahla v marci na Slovensku úroveň 2,32 %, zatiaľ čo priemer krajín eurozóny bol 2,38 %. Od prijatia eura pred siedmimi rokmi poklesla RPMN úverov na bývanie až o dve tretiny (z 7,01 % v januári 2009 na 2,32 % v marci 2016).

Záujem Slovákov o hypotéky počas uplynulých mesiacov výrazne narástol. „Vplyv na to má viacero faktorov – najmä historicky najnižšie úrokové sadzby, prijateľné ceny nehnuteľností, výkonnosť ekonomiky aj nová legislatíva v refinancovaní. Slovenská sporiteľňa okrem výhodných úrokových sadzieb klientom vybaví a zaplatí kataster aj znalca. Aj vďaka tomu je dlhodobo lídrom vo financovaní bývania,“ vysvetľuje Igor Žganjer, ktorý v Slovenskej sporiteľni zodpovedá za rozvoj služieb pre klientov.

Slováci si aktuálne požičiavajú na vlastné bývanie lacnejšie ako napríklad Francúzi, Rakúšania či Holanďania. Naopak výhodnejšie hypotéky majú v Litve, Luxembursku či v Nemecku.

Priemerná výška RPNM