Slováci mali v minulom roku väčší záujem o spotrebné úvery

31. január 2015

Banky poskytli za minulý rok na Slovensku nové spotrebné úvery v celkovom objeme 2,22 mld. eur, čo predstavuje v porovnaní s rokom 2013 nárast o takmer 43 %. Stále však platí, že Slováci majú viac peňazí v bankách uložených ako požičaných. V Európskej únii patríme k menej zadlženým krajinám, pretože sme pomerne šporovlivý národ. Menej ako my bankám dlžia v prepočte na hlavu už iba obyvatelia deviatich ekonomík.

Najviac si požičiavame na jar

Slováci najčastejšie siahajú po spotrebných úveroch práve v jarných mesiacoch. Často ich využívajú na menšie úpravy bytov či domov alebo na nákup zariadenia a spotrebičov. Pritom záujem klientov Poštovej banky je tak o nové úvery, ako aj o konsolidáciu tých starších. Objem nových úverov Poštovej banky sa medziročne zvýšil o 18 %. Priemerná suma jedného úveru sa zvýšila o 19 % a jeho hodnota dosiahla 3 698 eur. Pri konsolidácii platí, že klienti majú záujem nielen o vyplatenie starších a menej výhodných úverov, ale aj o získanie peňazí navyše. Priemerná výška úveru Lepšia splátka, ktorá umožňuje spojiť viac úverov do jedného, je takmer 9 015 eur.

Úverujeme menej ako zvyšok Európskej únie

Podľa údajov Európskej centrálnej banky a prepočtov analytického tímu Poštovej banky mal na konci minulého roka dospelý Slovák z banky požičaných v priemere 5 226 eur. V Európskej únii je trend úverovania omnoho väčší. Najväčšími dlžníkmi v únii sú Luxemburčania. V tejto krajine pripadá na jedného dospelého človeka úver z banky v objeme takmer 92 tisíc eur, teda 17-krát viac ako u nás. Luxemburčania dlžia banke v priemere dvakrát toľko ako druhí najväčší bankoví dlžníci, ktorými sú Švédi. Viac ako 30 tisíc eur má ale z banky požičaných aj priemerný dospelý obyvateľ Holandska, Cypru a Veľkej Británie.

Častejšie si požičiavajú ženy

Po úvere u nás častejšie siahajú ženy (55 %) ako muži. Kým nežné pohlavie si požičiava približne 3 500 eur, muži si berú úvery zhruba vo výške 4 000 eur. Výrazný rozdiel je však vo vekovej skupine do 35 rokov, kde rastie záujem o úver práve medzi mužmi. V minulom roku tvorili až 65 %.

Najviac majú záujem o úvery klienti z Nitry

Najčastejšie si berú úver v Poštovej banke obyvatelia Nitrianskeho kraja (16,2 %). V tesnom závese sú Košičania (16 %) a tretiu priečku obsadzujú Bystričania (13,7 %).

Dobrá pôžička od Poštovej banky

Ľudia pri rozhodovaní o úvere často siahajú po Dobrej pôžičke od Poštovej banky. Záujemcovia si ju totiž môžu vybaviť jednoducho a rýchlo, vo väčšine prípadov iba s občianskym preukazom. O jej schválení sa dozvedia v priebehu niekoľkých minút. Navyše jej poskytnutie a správa je úplne bez poplatkov. Poštová banka prináša Dobrú pôžičku s úrokovou sadzbou už od 7,9 % p. a. Nová Dobrá pôžička je ďalším krokom k zjednodušovaniu produktov, ktorými chce Poštová banka uľahčiť klientom život.

Prečo je Dobrá pôžička dobrá:

  • bez poplatkov,
  • už od 100 €,
  • až do 30 000 €,
  • pre väčšinu klientov len s občianskym preukazom,
  • s úrokovou sadzbou od 7,9 % p. a.,
  • s dobou splácania od 5 mesiacov do 9 rokov.

K pôžičke ponúkame klientom aj spôsob ako zabezpečiť, aby bola riadne splácaná aj v prípade neočakávaných udalostí. V Poisťovni Poštovej banky sa dá jednoducho poistiť schopnosť splácať úver, a to aj pre prípad straty zamestnania.