Januárové výpredaje alebo tipy ako bezpečne a šetrne nakupovať

2. január 2018

Vianočný ruch a stres už pomaly opadáva, ale obchodníci nezaháľajú a už teraz prichádzajú s januárovými výpredajmi. Zľavy až do 75% mnohých z nás lákajú „nakuknúť“ do obchodu, či večer „posurfovať“ internetové obchody. Kolotoč nakupovania je po pár dňoch oddychu späť a my vám prinášame tipy, ako nakupovať bezpečne a šetrne – či už z pohodlia domova, alebo v predajniach.

Zľavy a k tomu odmeny z vernostného programu

Pri platbe kartou si vždy skontrolujte sumu pred úhradou sumu, ktorú máte uhradiť a či vám bola započítaná sľúbená zľava. Veľa bánk ponúka svojim klientom aj odmeňovací program, napríklad zbieranie bodov, alebo finančný „cash back“ – sumu, ktorú získate späť na kartu. Takto môžete ušetriť 2x.

Bezpečný nákup cez internet

Čoraz viac Slovákov preferuje nakupovanie cez internet – ponuka v e-shopoch je obrovská, ceny výhodnejšie, nakupujete, keď máte čas, v pohode a bez čakania v radoch. Na čo si dať ale pozor?

1. chráňte svoj počítač – v prípade, že sa rozhodnete nakupovať cez internet, použite počítač, či notebook, ktorý je zabezpečený aktualizovaným antivírusovým programom, dôveryhodné internetové pripojenie (nie verejnú, neoverenú wi-fi). Pri nákupe cez internet vždy sledujte, či je stránka obchodníka zabezpečená bezpečnostným certifikátom - je potrebné, aby sa URL adresa začínala https:// a nie obyčajným nešifrovaným http://. Len tak budú údaje, ktoré poskytnete (napríklad aj číslo karty) chránené.

2. overte si internetového obchodníka/e-shop – každý deň vznikajú desiatky, až stovky nových e-shopov, ktoré ponúkajú tovar a služby pre nakupujúcich z celého sveta. Predtým ako pristúpite k objednávke v e-shope, ktorý nepoznáte, alebo ste odtiaľ ešte nenakupovali, overte si jeho dôveryhodnosť. Na Slovensku existuje Slovenská asociácia pre elektronický obchod, ktorá vystavuje aj tzv. certifikát SAEC, ktorý garantuje dôveryhodnosť internetového predajcu. Viac informácií: www.saec.sk.

3. sledujte dodacie ceny a lehoty – v prípade, že chcete zakúpený tovar využívať čo najskôr, sledujte, či je tovar na sklade, prípadne do koľkých dní môže byť expedovaný. V internetových obchodoch môžu byť ceny tovarov síce nižšie, nezabudnite si však skontrolovať aj cenu za doručenie, prípadne balenie, aby ste z celkovej sumy neboli nakoniec nemilo prekvapený.

Bezpečný nákup v kamenných predajniach

1. plaťte kartou, hotovosť využívajte iba keď musíte – keď sa už vyberiete do obchodu, odporúčame platiť kartou. Je to pre vás prehľadnejšie a bezpečnejšie. Hotovosť používajte iba keď u predajcu nie je možné platiť kartou. Odporúčame mať preto so sebou len minimálnu hotovosť, čím eliminujete riziko okradnutia.

2. chráňte si svoju kartu a PIN kód – správnym zaobchádzaním s vašou kartou viete predísť prípadným problémom. Platiť môžete kontaktne (vložením karty do terminálu a zadaním PIN kódu) alebo bezkontaktne (len priložením karty k terminálu). Tu si vždy skontrolujte, či suma na termináli korešponduje so skutočnou sumou nákupu. Pri zadávaní PINu odporúčame zakryť klávesnicu. V prípade straty, či krádeže karty je potrebné urýchlene kontaktovať banku, ktorá vám kartu vydala. Banka vám kartu zablokuje a tým sa chránite pred jej prípadným zneužitím. Odporúčame si číslo na vašu banku uložiť medzi mobilné kontakty, aby ste kartu vedeli zablokovať čo najrýchlejšie.

3. majte platby neustále pod dohľadom – pokiaľ to vaša banka umožňuje, nastavte si SMS, prípadne e-mailové notifikácie o všetkých platbách kartou. Tak budete vždy okamžite informovaný o použití vašej karty a platby si tak viete jednoducho a rýchlo vždy skontrolovať.

Zdroj: www.cetelem.sk

Vaša banka
BNP PARIBAS PERSONAL FINANCE SA